14 Yaşındaki Çocuklar için Kitap Önerileri

  • 18.08.2022

Kitap okumak, çocukların zekâ gelişimi ve başarıları açısından son derece önem taşıyor. Bu faydalı etkinlik dil kullanımını geliştirirken, hayal dünyasını da güçlendiriyor. Ayrıca kitaplar çocuklara yeni bakış açıları kazandırarak, karşı karşıya kaldıkları olaylara farklı şekilde yaklaşabilmelerine yardımcı oluyor. Bu nedenle hangi yaş grubunda olursa olsun, kitaplar çocuğunuzun odasından eksik olmamalı.

Siz de çocuğunuzun bilişsel düzeyine ve ilgi alanlarına uygun kitaplar seçerek, ona farklı dünyaların kapısını açabilirsiniz. Bu kapsamda 14 yaşa uygun kitap önerileri dünya klasiklerinden Türk edebiyatına kadar sayısız alternatifi kapsıyor. İşte sizin için derlediğimiz 14 yaşındaki çocuklar için kitapları.

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı

Şeker Portakalı 14 yaş için okuma kitapları listemizin başında yer alıyor. Brezilya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Jose Mauro de Vasconcelos, Şeker Portakalı ile çocuklara birçok duyguyu aynı anda tattırıyor. Her dönem çok satanlar listesine girmeyi başaran ve mutlaka okunması gereken eserler arasında yer alan kitap, fakir bir ailede doğan Zeze adlı çocuk kahramanın başından geçen olayları anlatıyor.

Harry Potter

Harry Potter

İngiliz edebiyatın en bilinen isimlerinden biri olan J.K. Rowling tarafından kaleme alınan Harry Potter da 14 yaşa uygun kitaplar arasında ilk sıralarda bulunuyor. Dünyanın her yerinden milyonlarca kişinin severek ve hayranlıkla takip ettiği Harry Potter serisi, popülerliğini her dönem sürdürmeyi başarıyor. Sinemaya da uyarlanan seride Harry Potter ve arkadaşları Hermione Granger ve Ron Weasley’in maceraları anlatılıyor.

İnci

İnci

En güzel 14 yaş kitapları listemizde yer alan bir diğer eser ise Nobel Edebiyat ödüllü yazar John Steinbeck tarafından kaleme alınan İnci. Kitapta, yoksul bir hayat süren Meksikalı Kino’nun yaşadığı olaylardan bahsediliyor. Kino’nun hayatı bulduğu inciden sonra değişiyor. Yazar, kitabında paranın getirdiği kötülükleri işliyor.

İnsan Neyle Yaşar?

İnsan Neyle Yaşar?

Rus Edebiyatı denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Lev Nikolayeviç Tolstoy, İnsan Neyle Yaşar eserinde birçok öyküyü bir araya getiriyor. Öykülerde insanın içindeki iyilik öne çıkarılıyor ve insanın erken ya da geç iyiliğin peşinden gidebileceği vurgulanıyor. Gerçek yaşamı yansıtan kısa öyküler Tolstoy’un ahlak anlayışını da sergiliyor.

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarında da kurgusuyla 14 yaşa uygun okuma kitapları arasında sayılabilir. Lewis Carroll eseri olan Alice Harikalar Diyarında, dünya çocuk edebiyatının popüler eserlerinden biri. İngiliz yazarın eseri aynı zamanda birçok çizgi film ve filme de konu oldu. Kitapta, küçük bir kız çocuğu olan Alice’in fantastik dünyasında başından geçen olaylara yer veriliyor. Pek çok dile çevrilen kitap, çocukların hayal dünyasına hitap ediyor.  

Seksen Günde Dünya Gezisi

Seksen Günde Dünya Gezisi

Bilim kurgu kitaplarıyla tanınan Jules Verne’nin en bilinen eserlerinden biri olan Seksen Günde Dünya Gezisi, 80 günde dünyayı dolaşmaya hedefleyen Philead Fogg’u konu alıyor. Philead Fogg dünyayı dolaşacağı üzerine tüm serveti üzerine iddiaya giriyor ve bu iddiası sayesinde farklı deneyimler yaşıyor. En çok satanlar listesinde yerini alan eser, aynı zamanda çizgi film ve sinemaya da uyarlandı.

Tom Sawyer’ın Maceraları

Tom Sawyer’ın Maceraları

14 yaş için kitaplar arasında bulunan diğer bir macera kitabı, Tom Sawyer ve yakın arkadaşı Huckleberry Finn’in başından geçenleri anlatıyor. Çocuk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Mark Twain tarafından kaleme alınan Tom Sawyer’in Maceraları da sinema filmine uyarlandı. 

Siz de çocuğunuzun yaş grubuna uygun olabilecek ve okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilecek kitaplar arıyorsanız bu listedeki eserlere göz atabilir, keyifle okuyabileceği kitapları birlikte seçebilirsiniz. Ayrıca bu kitapların birini değil hepsini bir çırpıda okuması için okuma hızını artırmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için çevrim içi hizmet veren hızlı okuma sistemlerinden destek alabilirsiniz. Örneğin, HızlıGo bilimsel yöntemlerle çocuğunuzun anlayarak okuma hızını kısa sürede 2 katına çıkarmak için başvurabileceğiniz bir kaynaktır. 

Benzer İçerikler