11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Nedir?

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Nedir?

 • 03.10.2022

Dünya üzerinde yetenek ve yaratıcılıkla donatılmış olmalarına rağmen eşit şartlara sahip olamadıkları için geri planda kalmış milyonlarca kız çocuğu yaşıyor. Bu çocukların potansiyellerinin ve kurdukları hayallerin ayrımcılık, şiddet ve eşit fırsatların sunulmaması gibi etkenlerle engellenmesi de üzücü bir gerçek olarak karşınıza çıkıyor. Dünya Kız Çocukları Günü, kız çocuklarının karşılaştığı toplumsal sorunlara vurgu yapmak, ses çıkaramayan kız çocuklarının sesi olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla her yıl tüm dünya genelinde kutlanıyor.

Bugünün önemini daha iyi analiz edebilmek ve bilinç düzeyini yükseltebilmek adına “Dünya kız çocukları günü nedir ve ne zaman kutlanır?” sorularının cevaplarını sizler için derledik.

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Nedir?

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Nedir?

Uluslararası Kız Çocukları Günü, dünya genelinde kız çocuklarının cinsiyetlerinden dolayı maruz kaldıkları adaletsizliklere ışık tutmak ve bu haksızlarla mücadele etmek amacıyla kutlanan bir gündür. Eğitimden sağlık haklarına, kariyer engellerinden istihdam eşitsizliğine kadar pek çok konunun ele alındığı günde farkındalık yaratmak ve kız çocuklarına fırsat sunmak amaçlanır.  Bu anlamlı günde tüm dünya üzerinde kız çocuklarının yaşadıkları problemlere paralel olarak her yıl yeni bir tema belirlenir ve bu tema üzerinden çözüm stratejileri sunulur. Dünya Kız Çocuklar Günü ilk kutlandığı 2012 yılında çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi üzerine kurulan temayla ortaya çıkmıştır. Son yıllarda gelişmeler olmasına rağmen erken yaşta evlilik sorunuyla ilgili yapılması gerekenler hala son bulmuş değildir. 12 milyon kız çocuğunun 18 yaşından önce evlendirildiği, dünya genelinde her beş kız çocuğundan birinin cinsel istismara uğradığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan üzücü bir tablodur. (1)

Önemli toplumsal sorunlar arasında yer alan kız çocuklarının eğitim hakkı işlenen temalardan bir diğeridir. (2) Çeşitli nedenlerden dolayı okula devam edemeyen kızların eğitimlerini geliştirmek hedeflenir. Kız çocuklarının eğitilmesinin toplumların gelişmesinde önemli bir role sahip olduğuna vurgu yapmayı hedefleyen tema sayesinde toplum olarak çözüm yolları bulma amacı güdülür.

2014 yılında tema olarak ergenlik dönemindeki kız çocuklarının güçlendirilmesi ve şiddet döngüsünün kırılması belirlenmiştir. Bu temayla toplumsal cinsiyet temelli fiziki ve psikolojik şiddetin ergenlik döneminde en üst noktaya ulaştığı göz önünde bulundurularak şiddet döngüsünün kalıcı hale gelmeden sonlandırılmasına vurgu yapılır. (2) Ergen kızların eğitilip yaşam becerilerinin geliştirilmesiyle şiddet oranının azaltılacağına dair inanç artırılır.

İyi bir eğitim alabilen kız çocukları erken evliliklerin karşısında yer alarak kendileri, aileleri ve toplum için çok daha iyi bir yaşamın mimarı olabilirler. Kendi ayakları üzerinde duran ve kendi kararlarını verebilen sağlıklı bir yetişkin olabilmeleri için kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığı durdurmak gerekir.

Dünya Kız Çocukları Günü Ne Zamandır?

Dünya Kız Çocukları Günü Ne Zamandır?

İlk olarak 2012 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Kız Çocukları Günü her yıl Ekim ayının 11’inde kutlanır. Tüm dünyada kutlanan bu özel günde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve çözüm yollarına vurgu yapmak hedeflenir. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, BM Genel Kurulu tarafından 19 Aralık 2011’de kabul edilmiştir. (2) Kız çocuklarına yönelik yapılan ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam olarak yararlanabilmesi amacıyla gündeme getirilen bu özel gün Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda ortaya çıkmıştır. Kız çocuklarının haklarına yönelik ilk çağrı 1995 yılında Pekin’de gerçekleştirilen Dünya Kadın Konferansı’nda yapılmıştır. Bu konferans dünya tarihinde ergen kızların karşılaştığı global sorunları ele alma gereksinimini belirleyen ilk girişim olma özelliği taşır. (3) İlk girişim sonrası dünya genelinde yaklaşık 70 ülkede faaliyet göstermekte olan sivil toplum örgütü Plan International öncülüğünde “Çünkü Ben Kızım” kampanyası başlatılmıştır. Kız çocuklarının yaşadığı sorunlarla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanya, Kanada federal hükümeti desteği ile bir fikir olmaktan çıkarak uygulama aşamasına geçmiştir. (3) Son olarak Birleşmiş Milletler’in devreye girmesiyle nihai halini almıştır.

Dünya Kız Çocukları Günü ile İlgili Sözler

Dünya Kız Çocukları Günü ile İlgili Sözler

Teması ve çözmeye çalışılan konuların her yıl değiştiği Dünya Kız Çocukları Günü’ne farklı yollardan destek olunabilir. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen gönüllü etkinliklere katılabilir ya da kız çocukları için hazırlanan kampanyalara destek vererek siz de farkındalık çalışmalarının bir parçası olabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya da farkındalığın hızlı bir şekilde yayılması için araç olarak kullanılabilir. Olayların kartopu etkisiyle yankı bulduğu sosyal medyada Dünya Kız Çocuklar Günü mesajları paylaşarak belki de bir yerlerde sessiz kalan bir kız çocuğunun yüreğine dokunabilirsiniz. Kutlanan en anlamlı günler arasında öne çıkan bu özel günde paylaşabileceğiniz Dünya Kız Çocukları Günü sözleri için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 • Belki hayatın karşına çıkaracağı sorunların hepsi için çözüm üretemeyeceğim ama her sorununda yanında olacağım. Sen yeter ki her koşulda kendine inan ve ne olursa olsun yapabileceklerinin farkında ol. Dünya Kız Çocukları Günün kutlu olsun.
 • Bir kız çocuğunu eğiterek tüm insanlığı aydınlatabilirsin. Küçük kızlar ile umutlu yarınlara. Günün kutlu olsun geleceğin gülüşü.
 • Tek rakibin kendinsin. Kendi varoluşunun gücünü gör ve kendi yolculuğun için yola koyul.
 • Geleceğin aydınlık yüzü olan kız çocuklarının gücüne inanıyoruz.
 • Dünyanın tüm kız çocuklarının geleceğe umutla, sevgiyle ve gülümseyerek baktığı günlere kavuşmak dileğiyle… Gününüz kutlu olsun kız çocukları.
 • Her kız çocuğu hayal etme, öğrenme ve gelişme hakkına sahiptir. Bugünün kız çocukları, yarının liderleridir.
 • Aklına koyduğun her şeyi yapabilecek güce sahipsin. En derin sularda yüzebilir, en yüksek zirvelere tırmanabilirsin. Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlası olduğunu unutma.
 • İyi bir eğitimden ve önüne engel çıkarılmamasından başka hiçbir şeye ihtiyacı yoktur kız çocuklarının. Onları kalıplarınıza sokmaya çalışmayın.
 • Kim olduğunu asla unutma küçük yıldız. Daha eşit bir dünyaya kavuşmak umuduyla tüm kız çocuklarının bu gününü kutlarım.
 • Dünya hayallerini gerçekleştiren kız çocukları ile güzelleşecek. Güçlü kızlar, güçlü yarınlar demektir.

Kaynaklar

https://www.who.int   (1)

Tufan M, Çoban T, Erbaydar N. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. HÜTF Halk Sağlığı AD Toplum İçin Bilgilendirme Serisi-185 (2) https://nationaltoday.com    (3)

 

Benzer İçerikler