Sınavlarda Zamanı İyi Kullanabilmek için 8 Öneri

  • 01.08.2022

Süre kaygısı henüz çocuk yaşta okulda başlayan bir olgudur. Okulun başlama ve bitişi arasındaki süre, ders süresi, ara tatillerin süreleri gibi pek çok sınırlı zaman kavramı zaman konusunda stres yaratabilir. Bu durumun en çok yaşandığı zamanlardan biri de sınav dönemleridir. Sınava hazırlanan öğrenciler, sınavın başlangıç ve bitiş süresi içinde zamanı verimli kullanma stresi yaşayabilirler. Sen de sınavda zaman yönetimi yapma konusunda sorun yaşıyorsan, tavsiyelerimize göz atabilirsin.

Sınavda Zamanı Verimli Kullanmak

Sınavda Zamanı Verimli Kullanmak

Sınav stresinin yanı sıra soruları zamanında cevaplayamama kaygısı pek çok öğrenci için zorluk oluşturarak sınavda olumsuz sonuçlara neden olabilir. Sen de zaman zaman bu sorunu yaşıyorsan, sınavda zamanı verimli kullanmak adına şu önerilerden faydalanabilirsin:

İyi hazırlan: Sınav ve sınav süresi konusundaki stresin temel nedeni sınava iyi hazırlanmamak olabilir. Konuları iyi biliyorsan, bilgiye dayalı stres yaşamazsın. Böylece konsantrasyon seviyen de artacağı için zamanı daha verimli kullanabilirsin.

Kolaydan zora doğru git: Sınav anında en iyi bildiğin sorulardan başlayarak, sana göre en zor sorulara doğru gidebilirsin. Tıpkı evrensel sistemde olduğu gibi basitten karmaşığa ya da kolaydan zora doğru gitmek, zor sorular için zamandan da tasarruf etmeni sağlayacaktır.

Turlama tekniğini kullan: Deneme sınavlarında hangi soruların senin için kolay hangilerinin zor olduğunu deneme-yanılma yöntemiyle önceden öğrenmiş olmalısın. Sınav anında da bir soruyu okuduğunda gerçekten fikir sahibi değilsen, ilk turda o soruyla vakit kaybetme ve ikinci tura bırak. Bazen çok kolay olan bir soruyu dahi panikle çözemediğini diğer turda görebilirsin.

Soru kökünü doğru anla: Romen rakamları içeren ve ön bilgi veren öncüllü sorularda önce soru kökünü, daha sonra öncülleri okuman gerekir. En son seçenekler okunur. Özellikle Edebiyat, Tarih, Coğrafya ve Türkçe gibi derslere ait sorularda bu teknik işine yarayacaktır.

Anlayarak okuma hızını artır: Sınavlarda en çok vakit kaybettiren soruların arasında paragraf soruları yer alır. Bu soruları hızla ve anlayarak okumak için hızlı okuma tekniklerini öğrenebilirsin. HIZLIGO, anlayarak okuma hızını 2 katına kadar artırmanda ve sınavlarda paragraf sorularını kolayca çözmende sana yardımcı olur. Bu sayede daha kısa sürede daha çok soru cevaplayabilirsin. 

Pozitif ol: Eğer sınava iyi hazırlanmış bir öğrenciysen, senin zorlandığın sorularda emin ol diğer adaylar da zorlanıyordur. Bu sebeple sınav anında başkalarının daha iyi olduğu düşüncesini aklından silmeli, "Yapamıyorum" kelimesini zihninden uzaklaştırmalısın. Mümkün olduğunca pozitif düşünmen, sınav konsantrasyonunu da artıracağından zamanı verimli kullanmanı sağlayacaktır.

Sorulara odaklan: Sınav anında sadece sorulara odaklanman, konsantrasyon yönetimi için son derece önemlidir. Ancak bunun için kendini aşırı sıkmamalısın. Aksi halde odaklanman daha zorlaşır ve çevredeki en küçük sesleri bile duymaya başlarsın. Daha rahat hissetmeye çalışarak sınav ortamına veya kendine değil, sadece sorulara odaklanmaya çalışmalısın. Böylece zamanı en verimli şekilde kullandığını göreceksin.

Kan dolaşımını hızlandıran hareketler yapmayı unutma: Sınav sırasında yorulursan, kendine biraz zaman ayırabilirsin. Örneğin, başını iki elin arasına koyup alnına biraz masaj yapabilir ya da bacaklarını öne doğru gerginleştirerek tekrar toplayabilirsin. Ellerini yumruk yapar şekilde kapatıp açmak da kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bunları vakit kaybı diye düşünmemelisin. Zihnin bir süre dinlenirse, çok daha sağlıklı bir sınav süreci geçirebilirsin.

Sen de sınav sırasında zamanı yönetememekle ilgili kaygılar yaşıyorsan, bu önerileri dikkate alabilir ve daha rahat bir sınav süreci geçirebilirsin.

Benzer İçerikler