Sınav Senesinde Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

 • 18.08.2022

Liselere veya üniversiteye giriş sınavına hazırlanıyorsun ve sosyal medya aklını çelip duruyor mu? Bir dakikalığına telefona bakıp kafanı kaldırdığında bir saatin geçtiğini mi görüyorsun? Öz disiplinini sağlamaya çalışırken daha da paniğe kapılıyor musun? O halde doğru yerdesin, çünkü senin için birçok tüyo derledik.

Sınav senesinde hem sosyal medyada dolaşabilir hem de ders çalışabilirsin. Ancak bunun için bazı yöntemler uygulaman gerekiyor. Bu yazımızda bu yöntemlerden ve sınav zamanında senin için daha da faydalı olabilecek sosyal medya mecralarından söz etmek istiyoruz.

Sosyal Medya Senin de Hakkın

Sosyal Medya Senin de Hakkın

Sen de okulla ilgili haberleri e-posta olarak alıyor ya da derslerine görüntülü görüşme programlar üzerinden katılıyor olabilirsin. O zaman şu gerçeği kabullenmek gerek: İnternet bağlantısını her durumda kullanacaksın, üstelik kullanmalısın da. Peki, internete girdiğinde sosyal medyadan nasıl uzak durabilirsin? Sosyal medyayla ilgili seni fazla yormayacak ama sıkı sıkıya uyacağın bir planlama yapman yeterli.

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre insanlar, Türkiye'de internette ortalama 7 saat 29 dakika zaman geçiriyor. Bunun sosyal medyada geçirilen süresi ne kadar biliyor musun? Sadece 2 saat 51 dakika. We Are Social'ın 2021 araştırmasına göre en çok vakit geçirilen sosyal medya kanallarının başında Youtube geliyor (1). İkinci sırayı Instagram, üçüncü sırayı da Whatsapp alıyor. Demek ki sosyal medyayı kullanırken bu yüzdeler mühim. Derslerle boğuşurken rahat nefes almak için sosyalleşmek de lazımsa sana bir plan gerekli. Bu planı yaparken şu soruları yanıtlaman önemli:

• Hangi kanalı kullanmak seni daha çok mutlu ediyor?

• Mutlu olduğun sosyal medya kanalını kullanmayı bitirdiğin zaman nasıl hissediyorsun?

• Sosyal medya kullanırken kendini nasıl hissediyorsun?

• Orada geçirdiğin vakit boyunca, ailen ya da orada tanıştığın birileriyle tartışmalar yaşıyor musun?

• Olumsuz duygularından kaçmak için sosyal medyayı kullandığın oldu mu?

• Ailene ya da arkadaşlarına sosyal medya kullanım sürelerin ile ilgili “farklı” bilgiler verdiğin oldu mu?

Bu soruların yanıtları, aslında senin hangi mecralarda dolaşman gerektiğini de belirleyecek. Yukarıdaki soruların son 3'üne “evet” diyorsan konu biraz daha ciddi demektir. Telefonu elinden bırakmak istemiyorsan ve ders çalışırken bile aklından çıkmıyorsa konuyla ilgili rehber öğretmeninle görüşmen gerekli olabilir.

 

Sosyal Medyayı Avantaja Çevirmek

İçine girince sana çok fazla zaman kaybettiren sosyal medya kanallarına bir süreliğine veda etmek en güzeli. Peki o boşluğu neyle dolduracaksın? Süper yöntemler var. Bunlardan bazıları:

 

 • Youtube'da takip ettiğin kanalları eğitim ve motivasyon içerikli olanları ön plana çıkaracak şekilde düzenleyebilirsin. Ardından güzel bir motivasyon videosu açabilirsin. Özellikle başarılı insanların hayat hikâyelerini dinlemek çok keyif verecektir.
 • Meslekler ile ilgili araştırmalar yapabilirsin. Hangi meslek sana daha yakın geliyor? Kendini önümüzdeki 5 yıl içinde nerede görüyorsun? Tüm bunları düşünüp çeşitli notlar alarak evde görebileceğin yerlere yapıştırabilirsin.
 • Sosyal medyanın büyük bir avantajı var: Arkadaşlarınla birlikte, ev konforunda ders çalışabilmek. Kaç kişi olursanız olun, bir zoom toplantısı açıp birbirinizi görerek ve birbirinizden destek alarak çalışmanız mümkün. Anlamadığınız soruları birbirinize sorup tartışabilirsiniz. Tüm bu vakit için de “çalışma zamanı” ve “tartışma zamanı” olarak iki ayrım yaparsanız vakti çok daha verimli kullanmış olursunuz.  
 • Sınava hazırlandığın zamanı etkin kullanabilmen için kişisel çalışma planını oluşturman oldukça önemli. Bunu yapabilmek için sosyal medyada geçirdiğin zamanın bir kısmını çevrim içi hizmet veren sınava hazırlık çözümlerine ayırabilirsin. LGS'ye hazırlanıyorsan Vitamin LGS, üniversiteye hazırlanıyorsan da Raunt eksiklerini kısa sürede belirlemene ve sana en uygun kişisel çalışma planını oluşturmana yardımcı olabilir. 
 • Sana faydalı olacağını düşündüğün Instagram gibi bir sosyal medya mecrasında yeni bir hesap açıp sınav konusunda bilgilendirici hesaplar ve eğitimcilerin olduğu hesapları takip ederek kendi “sınav” bağlantılarını oluşturman mümkün. 
 • Sosyal medya üzerinden iletişim kurduğun eğitimcilerle bağlantıda kalmaya devam ederek onlardan motivasyon hikayeleri dinleyebilirsin.
 • Yapmayacağın şeyler çok daha kısa: Seni dibe çeken, enerjini alan insanlarla, hesaplarla, sosyal medya kanallarıyla iletişimi kesmen. Hepsi bu.  

 

Öz Disiplinini Nasıl Artırabilirsin?

Öz Disiplinini Nasıl Artırabilirsin?

Herkesin öz disiplin sağlama yöntemi farklı, ancak temelde uyulması gereken bazı ipuçları bulunuyor. Hemen sıralayalım:

 

 • Çalışma ortamın mümkün olduğunca seni uyaran diğer şeylerden uzak ve izole olmalı. Masanın üzeri dağınık ve kalabalık olmasın. Bir kütüphanedeki çalışma masalarını gördün mü? Genellikle küçük ve izoledirler. Hatta o kadar izoledirler ki kafanı kaldırdığında karşında kimseyi göremeyeceğin şekilde masa ayarlaması yapılır. Bunun en önemli nedeni, dikkatinin dağılmasını engellemektir.
 • Masanın üzerinde, sadece çalıştığın dersle ilgili materyalleri bulundurman gerek. Diğerlerini göremeyeceğin bir yere koy, böylelikle diğer kitapları görüp paniğe kapılmazsın.
 • Zaman yönetimi sınavlarda sana avantaj sağlayabilecek bir yetenek. Bu yeteneğini geliştirmenin bir yolu da hızlı okuyabilmek. Okuma hızını kısa sürede iki katına kadar artırarak, sınavda daha kısa sürede daha fazla soruyu anlayarak okuyabilmek istemez misin? Bunu yapmak için HIZLIGO'dan destek alabilirsin.
 • Bazı kişiler müzik dinlerken daha iyi çalışır, bazıları ise müziksiz çalışmayı tercih eder. Şunu unutmamak gerek: Sınavda müzik dinleme şansın yok. O nedenle, günlük çalışma saatlerin içinde müzikli ve müziksiz çalışma zamanları ayarlayabilirsin.

 

Sen de sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanabilir, sınav senesinde ihtiyacın olan motivasyonu bu yöntem ve tekniklerle kazanabilirsin. 

Kaynak:

https://wearesocial.com/uk/blog/2021 

Benzer İçerikler