Egitim.com
Egitim.com

Vitamin

Hakkında

1. Egitim.com Hakkında

Egitim.com, bir Türkçe eğitsel içerik arama motorudur. İnternette Türkçe eğitim içeriğine sahip olan sitelerden topladığı sayfalar içinde, kullanıcının girdiği arama ifadesine en uygun sayfaları bulmayı hedefler. Egitim.com eğitsel arama motoru sitesi Indicto Arama Motoru Platformu ve teknolojileri kullanılarak SEBİT ve SAFTAŞ tarafından geliştirilmiştir. Bu işbirliği ile Türkiye'ye yerli teknoloji ve bilgi birikimi ile gerçek bir yerel ürün sunmak ve dünyada eğitime özel bir internet arama motoru geliştirmek konusunda örnek olmak için büyük özveri ve çaba gösterilmiştir.

2. Eğitsel Arama Motoru Nedir?

Egitim.com, eğitsel bir arama motorudur. İnternet ortamından eğitsel sayfaların toplanması ve bu sayfaların sıralanmasında Milli Eğitim müfredatı kazanımları ve kazanımlar arası ilişkileri dikkate alınır. Egitim.com, internet üzerinden bilgi toplarken müfredat kazanımlarına uygun içeriği toplayarak indeksler ve arama sonuçlarında getirir. Kullanıcılar Egitim.com'da arama yaparken, sınıflarını(ilkokul, ortaokul, lise vb.) seçerek kendi seviyelerine uygun içeriklere ulaşabilirler. Egitim.com arama sonuçlarını, okul kademeleri, konu anlatımları, sınav soruları gibi özelleştirebilmekte ve kullanıcının ihtiyacına en uygun sonuçları bulabilmektedir.

3. Kullanıcıya Neler Sunar?

Egitim.com Eğitsel arama motoru;

  • Arama kutusuna kullanıcıların aradıklarını serbestçe girmesini sağlayarak tüm internet üzerinden toplanan Türkçe eğitsel içerik arasında arama yaparak sonuçları listeler.
  • Arama sonuçlarını, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerine göre sınıflandırır. Böylelikle seviyelerine en uygun içeriğe ulaşmalarını sağlar.
  • Kullanıcılara tüm içerik arasında arama yaptığı gibi ders materyalleri, sınav ve soru içerikleri, konu anlatımlı videolar, sunum ve metin dokümanları gibi farklı ihtiyaçlar doğrultusunda arama yapmalarına olanak sağlar.
  • Zararlı içeriklerin sonuçlar içerisinde yer almasını engeller.
  • İnternet üzerinde birbirinin kopyası olan web sayfalarını tespit eder ve arama sonuçlarında gelmesini engeller.
  • Milli Eğitim müfredatından arama ifadeleri önerir.

4. Neden Eğitsel Arama Motoru?

Hedef kitlesini ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, sınıf ve branş öğretmenleri ile velilerin oluşturduğu Egitim.com Eğitsel Arama Motoru'nun misyonu, kullanıcıların amacına ve istedikleri kademeye uygun eğitsel içeriğe hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktır. Egitim.com Eğitsel Arama Motoru'nun arama kutusuna açık ve net yazılan ifadelere uygun arama sonuçları, anlık olarak Web'den bulunmakta ve istenen filtrelere uyan sonuçlar kullanıcıya sunulmaktadır.

Amacımız, Türkiye'deki İnternet kullanıcılarına eğitim alanında öncü bir arama motoru sunmaktır. Böylece, internette yer alan her çeşit içerik arasından kaliteli ve zengin olanlar ayıklanıp kullanıcıya ulaştırılacaktır. Egitim.com Eğitsel Arama Motoru'nun sağladığı olanakların dönüştürücü bir etki yaparak, kaliteli Türkçe eğitsel kaynakları artırması ve varolan kaynakların kalitesini yükseltmesi de hedeflenmektedir.

5. Teknoloji

Egitim.com Eğitsel Arama Motoru'nun internet üzerinden içeriği toplamasında, sınıflandırmasında ve aramaların sonuçlarını oluşturmasında en yeni teknolojiler kullanılmıştır. Egitim.com Eğitsel Arama Motoru'nun altyapısında Indicto Arama Motoru teknolojileri kullanılmaktadır. Eğitsel içeriğin saptanmasında, saptanan bilgilerin internet üzerinden toplanarak aramaya hazır hale getirilmesinde, sorguların yanıtlanması dahil tüm aşamalarda, kazanımlar ve aralarındaki ilişkiler kullanılmakta, anahtar kelimeler çıkarılmakta, sorgu ve içerik analizleri yapılmakta, toplum ahlak yapısına ve çocukların gelişimine zararlı içerikler filtrelenmektedir. Egitim.com Eğitsel Arama Motoru içerisinde içerik analiz, sorgu analiz ve zenginleştirme teknolojileri tamamen eğitsel ihtiyaçlar dikkate alınarak düzenlenmiş ve genel amaçlı arama motorlarına göre etkin sonuçlar üreterek farklılaşması sağlanmıştır.