Çocukların Kapalı Alanda Oynayabileceği Oyunlar

  • 01.09.2022

Kapalı alanda uzun süre vakit geçiren çocuklar sıkılıp bunalabilir. Özellikle tüm gününü kapalı bir ortamda geçiren çocuklar can sıkıntısını ebeveynlerine yansıtabilir. Böyle zamanlarda ebeveynlerin imdadına çocukların kapalı alanda oynayabilecekleri oyunlar koşabilir. Bu oyunlara anne babalar, kardeşler veya arkadaşların dahil olmasıyla çocukların oyundan daha fazla keyif almaları sağlanabilir.

Siz de çocuğunuzun kapalı alandaki boş vakitlerini eğlenceli bir şekilde geçirebilmesi için bu oyunları deneyebilirsiniz.

Çocukların Kapalı Alanda Oynayabileceği Oyunlar

Çocukların Kapalı Alanda Oynayabileceği Oyunlar

Kapalı alan oyunları, çocukların evdeki zamanlarını hızlıca geçirmelerine yardımcı olabilir. Bu oyunlarla çocuklar daha çok eğlenerek sıkılmaktan ve bunalmaktan da kurtulabilir. Çocukların kapalı alanlarda oynayabileceği oyunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

Kamp Yapmaca
Çocukların pek çoğu aksiyon ve maceradan hoşlanır. Onlar için en eğlenceli kapalı alan aktivitelerinden biri ise kamp yapmaktır. Özellikle evdeyken zamanın hızla akıp gitmesini sağlayan bu oyun, çocuğun hem kendi başına hem de yanındakilerle eğlenmesini de sağlar. Birkaç yastık, çarşaf, ışık ve oyuncaklar kamp yapmak için yeterli. Kendi çadırını çarşafı veya örtüyü kullanarak hazırlamasına, içerisini kendi istediği gibi dizayn etmesine izin verin. Gerisi tamamıyla onun hayal gücüne kalmış.

Boyama
Boyalarla oynamak ve eşyaları diledikleri gibi süslemek çocukların hoşlandığı oyunlar arasında yer alır. Kullanmadığınız saksıları veya boyanabilecek diğer nesneleri hayalindeki gibi şekillendirerek yaratıcılığını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bitki Bakımı
Hem oyun hem de eğlenceli bir etkinlik olan bitki bakımı, çocuklara sorumluluk duygusunu da aşılar. Özellikle kendisinin boyadığı bir saksıya yeni bir bitki ekmesi ve o bitkinin gelişimini sürekli takip etmesi çocuğunuzun zamanını daha verimli ve eğlenceli geçirmesine yardımcı olur.

Mutfak Oyunları
Evdeyken kendi yaptığınız işlere çocuğunuzun da dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece bir yandan onunla oynayabilir; diğer yandan da işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bunlardan biri de mutfak aktiviteleridir. Çocuğunuzla birlikte kurabiye hamuru hazırlayıp kalıplar yardımıyla hamura şekil verebilirsiniz. Daha sonra süslemelerle kurabiyeyi servise hazırlayabilirsiniz. Bu tarz oyunlar çocukların mutfağa karşı ilgilerini artırabileceği gibi yaratıcılıklarını da geliştirmelerini sağlayabilir.

Seksek
Evinizin salonuna veya bulunduğunuz kapalı alandaki uygun bir yere bantlar yardımıyla seksek düzeni hazırlayabilirsiniz. Hem eskiden oynanan sokak oyunlarını bulunduğunuz ortama taşıyabilir, hem de çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

Tadım Oyunu
Bu oyunu çocuklar kardeşleriyle, arkadaşlarıyla veya sizinle rahatlıkla oynayabilir. Oynamak için gözlerini bağlayacağınız bir bez ve birkaç yiyecek yeterli. Belirlenen yiyecekleri gözü kapalı olan kişi yiyecek ve ne olduğunu tahmin edecek. Bu şekilde hem tat alma duyusu gelişebilir hem de hiç sevmediği yiyeceklere karşı ön yargıları kırılabilir.

Yeni Giysiler Dikme
Artık giymediğiniz eski kıyafetlerinizden çocuğunuzun oyuncaklarına yeni giysiler dikebilirsiniz. Birkaç eski kıyafet ve makas bu etkinliği yapmaya yetiyor. Yalnız bu oyunu oynarken sizin de yanında olmanız gerekli. Makas gibi kesici bir aletle bazı zararlara yol açabilir. Aynı zamanda kestiği giysileri dikmek gerekirse bu işlemi de onun yerine siz yapmalısınız.

Çocuklarınıza evde, iş yerinizde veya diğer kapalı alanlardayken bu tarz oyunları öğretebilir, oyunlarına eşlik edebilirsiniz. Böylece dışarı çıkamadıkları zamanlarda sıkılmalarına engel olabilirsiniz.

Benzer İçerikler