Çocuklar için Piyano Çalmanın Faydaları Nelerdir?

  • 18.08.2022

Araştırmalar, erken yaşta müzik eğitimi almanın çocuklara; dikkat toplama, hafızanın gelişmesi, kaygıların azalması gibi faydalar sağlayabildiğini ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra müzik eğitiminin çocukların sosyalleşmesi, analitik düşünme yeteneklerinin güçlenmesi gibi faydaları da bulunuyor.

Müzik eğitimini enstrüman çalarak derinleştirmek ise çok daha faydalı olabiliyor. Bu noktada çocuklar için temel müzik aletlerinden biri olan piyano sağladığı kazanımlarla ön plana çıkıyor. Siz de çocuğunuzun piyano eğitimi almasını istiyorsanız, piyona çalmanın ne gibi faydaları olduğuna gelin birlikte göz atalım.

Piyano Çalmak Çocuklara Neler Kazandırır?

Piyano Çalmak Çocuklara Neler Kazandırır?

Piyano çalmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir(1):

Konsantrasyon Süresi Artar
Piyano çalarken çocukların çok iyi şekilde odaklanmaları gerekir. Bir yandan nota takibi yaparken bir yandan portede okuduğu notanın yerini piyano üzerinde bulmak ve o tuşa basmak oldukça dikkat gerektiren bir iştir. Bu sayede çocukların konsantrasyonu artabilir.

El- Göz Koordinasyonuna Katkı Sağlar
Çocuklar piyano çalarken bir yandan gözleriyle eserin notalarını takip eder, diğer yandan elleriyle piyanonun tuşlarına basar. Bu şekilde el-göz koordinasyonu gelişen çocukların yazı yazmayı öğrenmeleri de kolaylaşabilir.

Hızlı Okuma Yapma Yeteneğini Geliştirir
Piyanoda eserler genellikle 2 porte üzerinde yer alır. Çocukların bir yandan Fa anahtarı portesini ve bir yandan da Sol anahtarı portesini aynı anda takip etmeleri gerekir. Bu da çocukların okuma yaparken hızlanmalarına fayda sağlayabilir.

İşitsel ve Sözel Becerileri Geliştirir
Piyano çalmak çocukların müzik kulağının gelişmesini sağlar. Buna bağlı olarak örneğin kalabalık bir ortamda belirli bir sesi daha rahat ayırt edebilirler. Aynı zamanda kelime hafızaları da güçlenebilir.

Sayısal Yeteneklerin Gelişimini Sağlar
Piyano çalarken beynin sağ ve sol lobu birlikte çalıştırılır. Sol beyin fonksiyonlarının çalıştırılması sayesinde çocukların sayısal alandaki yetenekleri gelişebilir.

Çalışma Disiplini Kazandırır
Küçük yaşlardan itibaren düzenli şekilde piyano eğitimi almak çocuklara çalışma disiplini kazanmaları konusunda da yardımcı olur. Piyano çalmak sabır ve devamlı çalışma gerektiren bir iştir. Piyano eğitiminde sürekliliği sağlayan bir çocuk hayatının geri kalan alanlarında da çalışma konusunda daha disiplinli olabilecektir.

Hafıza Gelişimine Katkı Sağlar
Uzun yıllar piyano eğitimi alan bir çocuk birçok eser çalarken bunların bir kısmı hafızasında yer edecektir. Bir süre sonra artık çok sayıda eseri notalara ihtiyaç duymadan kendisi çalabilecektir. Yeni eserler öğrendikçe çocukların hafızası devamlı olarak güçlenebilir.

Yaratıcılığı Güçlendirir
Çocuklar piyanonun başına geçtikleri zaman elbette ki yalnızca onlara öğretilen eserleri çalmazlar. Piyanonun tuşlarını ve seslerini keşfederken kendi kendilerine yeni melodiler yaratmaya çalışırlar. Bu sayede yaratıcılıkları da gelişebilir.

Kaygıları Azaltır
Piyano çalmanın çocuklara psikolojik olarak da faydası vardır. “Müzik ruhun gıdasıdır” sözünden hareketle bunun piyano çalmak için de geçerli olduğu söylenebilir. Düzenli olarak piyano çalmak çocuklarda kaygıyı azaltabilir, zihinsel sağlığı olumlu yönde etkileyebilir ve benlik duygusunu geliştirebilir.

Tüm bunlara ek olarak belirtmek gerekir ki piyano gibi bir enstrüman çalmak çocukları günümüzün büyük sıkıntısı olan ekran bağımlılığından da koruyabilir. Zamanlarını piyano çalarak kaliteli şekilde geçiren çocuklar ekrana da daha fazla maruz kalmamış olurlar. Siz de çocuğunuza piyano eğitimi aldırmak istiyorsanız, bu bilgileri değerlendirebilirsiniz.


Kaynak:

https://dergipark.org.tr 

 

Benzer İçerikler