Çocuklar İçin Meditasyon

  • 17.08.2022

Çocuklar için meditasyon yetişkinlerde olduğu gibi farkındalık ve iç denge sağlamanın kolay yöntemlerinden biridir. Meditasyon yapmak en genel ifadeyle belirli bir şeye odaklanmak olarak tanımlanır. Okul öncesi yaşlardan itibaren çocukların kendileriyle ilgili farkındalık kazanmaları ve kendilerini tanıyabilmeleri için onları meditasyonla tanıştırabilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte meditasyon yaparak, onları sıkmadan konsantrasyon kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuk meditasyonu temelde zihinsel ve bedensel olarak kendini tanıma, etrafının farkına varma adına yapılan farklı aktivitelerden oluşur (1). Bu aktiviteler yaş gruplarına göre değişkenlik gösterir.

Çocuk Meditasyonu Neden Önemlidir?

Çocukların da kendi yaşlarına, bulundukları ortama, karakter yapılarına göre değişen stres düzeyleri vardır. Teknoloji çağında internet, bilgisayar, cep telefonu gibi elektronik cihazlar ve sosyal medya gibi ortamlar, her çocuk için farklı seviyelerde uyarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca çocukların genel olarak dikkatlerini belirli bir konu üzerinde tutabilmeleri zordur. Her çocuğun ilgisi farklı ölçüde olmak kaydıyla bir konudan diğerine çabuk dağılır. Çocuk meditasyonu çocukların stres atmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olabilir.

Çocuklar İçin Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Çocuklar için meditasyonun belli başlı faydaları arasında şunlar yer alır (2):

• Çocukların kendilerini daha iyi anlamalarına ve hislerini daha net bir şekilde ifade edebilmelerine yardımcı olur.

• Çocukların uyku kalitesini artırabilir.

• Zihinsel olarak gelişimlerine katkı sağlar.

• Okul, sosyal çevre ya da kendi iç dünyalarında yaşadıkları stres ve kaygılarla baş edebilmelerine destek olur.

• Çocukların dikkat süreleri ve konsantrasyonları artabilir.

• Meditasyon çocukların iç huzur ve denge konusunda gelişmelerine yardımcı olur.

• Çevreleriyle iletişimlerini güçlendirir ve öz güvenlerinin artmasına katkı sağlar.

• Ailece birlikte yapacağınız çocuk meditasyonu, aile bağlarınızı ve iletişiminizi de güçlendirir.

Çocuğunuza Meditasyonu Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Çocuğunuza Meditasyonu Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Çocuğunuzun meditasyonu severek ve isteyerek yapması fayda sağlayabilmesi açısından önemlidir. “Şimdi birlikte meditasyon yapacağız” cümlesi her çocuğa cazip gelmeyebilir. Onlara meditasyonu yaş gruplarına göre oyunlarla sevdirebilirsiniz. Meditasyon sürelerini ilk başlarda 3 ila 5 dakika arasında kısa tutabilirsiniz. Çocuklarınızla meditasyona başlamadan önce bir iki hafta süre ile sadece kendiniz meditasyon yaparak onların ilgisini çekebilirsiniz.

Çocuk Meditasyonu Nefes Egzersizi

Nefes teknikleri meditasyonun en temel aktivitelerinden biridir (3). Farklı yaş gruplarında çocuklarınıza nefes egzersizini oyunlaştırarak öğretebilirsiniz. Okul öncesi ya da okula yeni başlayan çocuklarınız için nefes çalışması yaparken öncelikle onlardan en sevdiği renkte bir balon hayal etmesini isteyin (4). Bu aynı zamanda çocuklarınızın hayal gücünün gelişmesine de katkı sağlar. Sonra yavaşça burnundan derin bir nefes alarak karnını veya göğsünü şişirmesini söyleyin. Balonları tamamen dolduğunda sıra nefes verme yani balonu patlama zamanı!

9 yaş sonrasında nefes çalışmasını yaparken çocuğunuzun yaşına ve karakterine uygun bir ortam ve anlatım dili geliştirebilirsiniz. Örneğin açık havada nefes alırken aynı zamanda hem sizi hem kendi bedenini gözlemlemesini isteyin. “Havayı hissediyor musun?” gibi sorularla dikkatini yaptığı şeye vermesini sağlayın.

Eğlenceli ve Yaratıcı Çocuklar İçin Meditasyon Örnekleri

Eğlenceli ve Yaratıcı Çocuklar İçin Meditasyon Örnekleri

Çocukların hayal dünyası renkli ve zengindir. Bu dünyayı biraz eğlence ve oyun katarak geliştirirken aynı zamanda birlikte meditasyon da yapabilirsiniz. Uyku öncesi bir hikaye ya da masal okurken çocuğunuzdan gözlerini kapatıp hikayeyi zihninde canlandırmasını isteyin. Böylece çocuğunuzun günün stresinden uzaklaşıp zihnini dinlendirmesine yardımcı olabilirsiniz. Benzer bir çalışmayı gün içerisinde de yapabilirsiniz. Bu kez hikayeye siz başlayın aralarda onun devam etmesine izin verin. Bu yöntemle sürekli aynı konuya dikkatini toplaması ve aynı zamanda yaratıcılığının gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Sessiz yürüyüş, sadece yürüyüşe odaklanmak anlamına gelir (4). Küçük yaştaki çocuklarınızla kısa mesafelerde sessizlik oyunu oynayarak bu çalışmayı yapabilirsiniz. Doğada, açık havada nefes egzersizleri, yürüyüş sırasında etraftaki renkleri gözlemleme ya da bitkileri gözlemleme gibi hem fiziksel hem zihinsel odaklanma sağlayan çocuklar için meditasyon çalışmalarını çeşitlendirebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://thriveglobal.com  

https://kidshealth.org  

https://www.healthline.com  

https://www.mindful.org  

Benzer İçerikler