Beslenme Çantasına Neler Konulabilir?

  • 17.08.2022

Çocukları okula giden anne babalar, onların hem daha sağlıklı beslenmeleri hem de okulda aç kalmamaları için beslenme çantası hazırlamaya özen gösteriyor. Özellikle okul öncesi ve ilkokul-ortaokul dönemlerindeki çocukların beslenme çantasına ihtiyacı olabiliyor. Durum böyle olunca veliler çocukların çantalarına hem sağlıklı hem de doyurucu yiyecekler koymak istiyor. Her gün benzer yiyeceklerle beslenme çantaları hazırlamak ise çocukların hep aynı yiyeceği yemekten sıkılmasına yol açabiliyor.

İşte sizleri beslenme çantasına ne konur derdinden kurtaracak, çocuklarınız için birbirinden lezzetli ve doyurucu beslenme çantası hazırlama önerileri:

Okul Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Okul Beslenme Çantası Nasıl Hazırlanır?

Özellikle gelişim çağında dengeli ve düzenli beslenmek son derece önemli. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi büyük ölçüde dengeli ve düzenli beslenmeye bağlı. Bu nedenle çocuklara dengeli öğünlerden oluşan beslenme çantaları hazırlamak önem taşıyor. Beslenme çantalarında her besin grubuna yeterli ölçüde yer vermek çocuklarınızın okulda doyurucu ve sağlıklı öğünlerle beslenmesini sağlıyor.

Beslenme çantaları genelde hacim açısından küçük olduğundan tüm besin gruplarına yeterli ölçüde yer vermek zorlaşabiliyor. Bu nedenle beslenme çantasına sığacak ve çocuğunuzun okulda kolayca yiyebileceği öğünler hazırlamanız gerekiyor.

Hazırlayabileceğiniz pratik ve doyurucu öğün önerilerinden bazıları şunlar:

Sandviç
Sandviçler, hem taşınması oldukça kolay hem de sıcak veya soğuk şekilde rahatlıkla tüketilebilen yiyecekler arasında yer alıyor. Üstelik her gün farklı malzemelerle hazırlandığında beslenme açısından çeşitlilik de oluşturuyor. Çocuklarınıza bir sandviç ekmeğinin arasına peynir, marul, domates, zeytin gibi çeşit çeşit malzemeler koyarak lezzetli bir beslenme hazırlayabilirsiniz.

Tost
Çocukları tok tutacak bir diğer beslenme çantası önerisi ise tost. Çocukların da severek tükettiği tostlar, farklı çeşitte malzemelerle zenginleştirildiğinde oldukça doyurucu oluyor. Üstelik beyaz ekmek yerine tam buğdaylı ekmekler tercih ederek doyuruculuğunu artırabilirsiniz. İki dilim ekmeğin arasına beyaz peynir veya kaşar peyniri, sucuk, domates gibi malzemeler ekleyerek çocuğunuz için lezzetli bir öğün oluşturabilirsiniz.

Kahvaltılıklar
Çocuklarınız her gün tost veya sandviçten sıkılabilir. Bu nedenle bazı günler beslenme çantalarını kahvaltılıkla doldurabilirsiniz. Peynir, domates, salatalık, haşlanmış yumurta, birkaç dilim ekmek ve onun seveceği diğer tüm kahvaltılıkları beslenme çantasına ekleyebilirsiniz. Bu tarz bir beslenme hazırladığınızda onun rahatça tüketebileceği yiyecekleri koymaya dikkat edebilirsiniz.

Tatlı Atıştırmalıklar
Çocuklar kimi zaman okulda tatlı yemek isteyebiliyor. Kantinden şeker veya çikolata almaları yerine siz evde kendiniz tatlılar hazırlayabilirsiniz. Küçük muffin kekler, kuruyemişli barlar, minik kurabiyeler çocuklarınızın beslenme çantasına koyabileceğiniz yiyecekler arasında.

Meyveler ve Kuruyemişler
Beslenme çantasına koyacağınız sandviç, tost ve kahvaltılık gibi atıştırmalıklar çocukları belli bir saate kadar tok tutsa da bazen açlık hissedebilirler. Bu açlık hissini bastırabilmeleri için meyve ve kuruyemişlerden oluşan ara öğünleri de beslenme çantalarına ekleyebilirsiniz. Bu şekilde öğünlerde çeşitlilik yaratabilir ve gün boyu açlıklarını bastırmalarını sağlayabilirsiniz.

Siz de bu önerileri değerlendirerek, çocuğunuzun sevebileceği sağlıklı öğünlerle beslenme çantaları hazırlayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler